Publikacje

Leczenie skojarzone nadciśnienia tętniczego – jedna tabletka na każdym etapie terapii?
05.10.2016
W obowiązujących wytycznych kładzie się nacisk na jak najwcześniejsze i najbardziej intensywne rozpoczynanie leczenia nadciśnienia tętniczego w celu szybkiego uzyskania wartości docelowych. Podkreśla się, że szybsze obniżenie ciśnienia tętniczego do wartości docelowych przekłada się na bardziej wyrażone zmniejszenie ryzyka sercowo-naczyniowego.
Diuretyki pętlowe w terapii nadciśnienia tętniczego – kiedy stosować?
05.10.2016
Diuretyki pozwalają na osiągnięcie ujemnego bilansu sodowego i wodnego. Znajdują zastosowanie w leczeniu nadciśnienia tętniczego, obniżając ciśnienie tętnicze i zmniejszając śmiertelność z przyczyn sercowo-naczyniowych.
Telmisartan w terapii nadciśnienia tętniczego – bardziej i mniej znane właściwości
05.10.2016
Antagoniści receptora angiotensyny II – sartany – stanowią uznaną, jedną z podstawowych grup leków hipotensyjnych stosowanych w terapii nadciśnienia tętniczego. W szeregu badań klinicznych wykazano, że grupa ta jest nie tylko skuteczna hipotensyjnie u chorych z niepowikłanym nadciśnieniem tętniczym, ale również wykazano korzyści z jej stosowania w różnych sytuacjach klinicznych.
Wpływ stresu na układ krążenia – fakty i mity
04.10.2016
Stres jest powszechnym elementem życia codziennego, który wyzwala szereg dynamicznych niespecyficznych reakcji w celu złagodzenia towarzyszących objawów. Przewlekły stres w przebiegu długotrwałego napięcia nerwowego jest przyczyną wielu schorzeń, szczególnie chorób układu krążenia.
Kiedy należy podejrzewać wtórne nadciśnienie tętnicze?
04.10.2016
W przypadku wtórnego nadciśnienia tętniczego odpowiednia diagnostyka i zastosowanie właściwego leczenia przyczynowego może doprowadzić do usunięcia przyczyny leżącej u podłoża jego rozwoju – wynikiem tego jest poprawa kontroli lub normalizacja ciśnienia tętniczego oraz zmniejszenie ryzyka sercowo-naczyniowego.
Badanie SPRINT w perspektywie – w jaki sposób przenieść wyniki badania do codziennej praktyki?
04.10.2016
Ogłoszenie i publikacja wyników badania Systolic Blood Pressure Intervention Trial (SPRINT) wzbudziły ogromne zainteresowanie. Na przestrzeni prawie roku od publikacji (9 listopada 2015), jedynie na łamach Hypertension ukazało się kilkanaście artykułów poglądowych i komentarzy dotyczących bezpośrednio wyników badania SPRINT.
Ocena ciśnienia tętniczego poza gabinetem lekarskim – czy tylko całodobowa rejestracja ciśnienia tętniczego?
03.10.2016
Nadciśnienie tętnicze stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Nieleczone prowadzi do przyspieszonego rozwoju miażdżycy, zwiększonej częstości zawałów serca, udarów mózgu oraz rozwoju niewydolności nerek. Dane epidemiologiczne wskazują, że nadciśnienie tętnicze jest rozpoznawane u blisko 30% dorosłej populacji na świecie.
Zindywidualizowane leczenie dyslipidemii w 2016 roku – jakie leczenie dla jakiego pacjenta?
20.07.2016
Leczenie zaburzeń gospodarki cholesterolowej zgodne z najnowszą wiedzą medyczną wymaga wielowymiarowego spojrzenia na pacjenta, uwzględnienia jego całkowitego ryzyka sercowo-naczyniowego, celów terapii oraz aktualnych wytycznych towarzystw naukowych. W maju bieżącego roku po raz pierwszy zaprezentowano nowe wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (European Society of Cardiology, ESC).
Pułapki i rafy na drodze do poprawnego rozpoznania niewydolności serca
14.07.2016
Ewolucja większości patologii układu krążenia znajduje swój finał w postaci rozwoju niewydolności serca (NS). W związku z dużym rozpowszechnieniem tych chorób, NS staje się jednym z najważniejszych wyzwań współczesnej medycyny. W powszechnie znanym badaniu Framingham Heart Study, przed bez mała 15 laty, oceniano, iż w rozwiniętych społeczeństwach prawdopodobieństwo rozwoju NS w czasie trwania życia wynosi ok. 20%
Miejsce statyn w prewencji nefropatii kontrastowej
12.07.2016
Nefropatia kontrastowa (contrast-induced nephropathy, CIN) to ostre uszkodzenie nerek spowodowane dotętniczym lub dożylnym podaniem jodowego środka cieniującego podczas badania lub zabiegu radiologicznego. Pojawia się w ciągu 24–72 godzin po jego podaniu i objawia wzrostem stężenia kreatyniny w surowicy w ciągu 48 godzin o ≥ 0,5 mg/dl lub o ≥ 25% w stosunku do wartości wyjściowej