Aktualności

Zabrze: kalkulator niewydolności serca
22.01.2024
1
Kalkulator niewydolności serca pozwala oszacować ryzyko zgonu dla wszystkich chorych z tą dolegliwością. Specjalistyczne narzędzie dla lekarzy jest pierwszym tego rodzaju w Polsce.
Przewlekły stres znacząco przyczynia się do chorób serca
11.01.2024
1
Długotrwały stres często towarzyszący osobom po przebytych zdarzeniach sercowych – istotnie zwiększa ryzyko chorób układu krążenia.
Zabrze: zabieg wymiany zastawki aortalnej TAVI bez użycia kontrastu
21.12.2023
W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu wykonano pionierski zabieg wymiany zastawki aortalnej TAVI bez użycia kontrastu. Jest to alternatywa w leczeniu chorych z niewydolnością nerek.
Stymulacja bezelektrodowa u pacjentów
19.12.2023
1
Stymulacja bezelektrodowa nie ma bezpiecznej alternatywy u niektórych pacjentów - twierdzi prof. Przemysław Mitkowski. Jego zdaniem to tylko kwestia czasu, kiedy stanie się ona jedną z podstawowych form leczenia stymulacji serca.
Wyzwaniem w kardiologii jest nadążenie za światem
07.12.2023
Dekalog Polskiej Kardiologii na lata 2023-2025 jest uzupełnieniem możliwości, które powinien mieć każdy polski pacjent w dostępie do innowacji. Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Robert Gil za wyzwanie dla kardiologii uważa nadążenie za światem oraz nieodstawanie od najlepszych.
Poznań: pionierskie zabiegi z zakresu elektrokardiologii
06.12.2023
W I Klinice Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu wykonano dwa pionierskie zabiegi elektrokardiologii. Wszczepiono kardiowerter-defibrylator z funkcją stymulacji resynchronizującej, wyposażony w unikalny algorytm effective CRT.
Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca opracowali Kalkulator Niewydolności Serca
30.11.2023
Pierwszy w Polsce Kalkulator Niewydolności Serca opracował zespół lekarzy Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Narzędzie pozwoli oszacować ryzyko zgonu dla wszystkich chorych z niewydolnością serca.
Ulepszenie zabiegowej profilaktyki udarów
27.10.2023
Lekarze z kilku ośrodków w Polsce pod kierunkiem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu rozpoczęli badania nad ulepszeniem metody pozwalającej zapobiegać udarom u chorych z migotaniem przedsionków.