Aktualności

Rząd przyjął we wtorek uchwałę w sprawie aktualizacji programu chorób układu krążenia
12.03.2025
Rząd przyjął we wtorek uchwałę w sprawie aktualizacji Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032. Planowane zmiany dotyczą m.in. aktualizacji terminów i zakresu działań realizowanych w ramach tego programu.
Ekspert: zbadamy, jak kardioneuroablacja wpłynie na zmniejszenie epizodów migotania przedsionków
12.03.2025
Kardiolodzy z Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej chcą zbadać, jak przy wykonywaniu izolacji żył płucnych, kardioneuroablacja może poprawić wyniki leczenia migotania przedsionków. Badanie potrwa sześć lat i będzie kosztować około 15 mln zł.
Rząd przyjął projekt ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej
07.03.2025
Każdy pacjent, niezależnie od miejsca zamieszkania, ma otrzymać opiekę kardiologiczną opartą o jednakowe standardy – zakłada przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej.
Kardiolodzy: groźna arytmia serca dotknie 1/3 ludzi na świecie, warto regularnie badać tętno
03.03.2025
Jedna na trzy osoby na świecie rozwinie w ciągu życia groźną formę arytmii serca, mogącą prowadzić do kalectwa i zgonu – przypominają kardiolodzy. Aby wcześnie wykrywać arytmię, warto wypracować sobie nawyk regularnego mierzenia tętna (pulsu), zalecają.
Eksperci: potrzebujemy rzetelnych danych medycznych w Europie
26.02.2025
Potrzebujemy rzetelnych danych, by właściwie odpowiadać na problemy zdrowotne w Europie – mówili uczestnicy konferencji zorganizowanej w ramach polskiej prezydencji. Podkreślili, że nadzieję na standaryzację informacji daje Europejska Przestrzeń Danych Medycznych (EHDS).
Eksperci: niewydolność serca powoduje więcej zgonów niż zawały
12.02.2025
To nie zawały lecz niewydolność serca powoduje najwięcej zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Mówiono o tym podczas XI Warsztatów Niewydolności Serca, które odbyły się w Łodzi.
Warszawa/ Pierwszy w Polsce zabieg ablacji serca metodą elektroporacji punktowej
31.01.2025
Pierwszego w Polsce zabiegu ablacji serca najnowocześniejszą technologią elektroporacji punktowej dokonali specjaliści w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym WUM w Warszawie.
Eksperci: ryzyko zabiegu ablacji u dzieci ważących powyżej 25-30 kg podobne jak u dorosłych
20.01.2025
Część rodziców obawia się poddania dziecka z arytmią serca zabiegowi ablacji. Eksperci przekonują, że najczęściej przeprowadza się je u dzieci o masie ciała powyżej 25-30 kg. Wówczas ryzyko zabiegu jest porównywalne do tego u dorosłych.