Aktualności
Elektroradiolodzy chcą ustawy o zawodzie
Chociaż elektroradiolodzy uczestniczą rocznie w realizacji nawet 30 mln procedur medycznych, wciąż jednak nie ma ustawy o zawodzie tych specjalistów.
Krakowscy lekarze opracowali nowy podręcznik kardiochirurgii dziecięcej
Prof. Janusz Skalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu, i jego uczniowie opracowali niezwykłą publikację.
Lekarze usunęli noworodkowi gigantyczny guz śródpiersia
Kardiochirurdzy z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi usunęli trzytygodniowemu chłopcu gigantyczny – w stosunku do rozmiarów małego pacjenta – guz ulokowany w...
Covid-19 zabija dwa razy
W listopadzie z powodów innych niż koronawirus zmarło niemal 70 proc. więcej osób niż w listopadzie 2019 r. Przyczyną jest m.in. ograniczony dostęp do leczenia.
Innowacyjne zabiegi kardiologiczne we Wrocławiu
Oddział Kardiologii Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka we Wrocławiu dołączył właśnie do krajowej czołówki – podano w komunikacie.
Ministerstwo Zdrowia chce przedłużyć pilotaż mechanicznej trombektomii do końca 2022 r.
Pilotaż mechanicznej trombektomii w ratowaniu chorych z niedokrwiennym udarem mózgu zostanie wydłużony do 31 grudnia 2022 r., a lista realizatorów – rozszerzona.
Koszmar na SOR-ze
20 godzin bez jedzenia, picia i podawania leków czekał starszy mężczyzna z podejrzeniem udaru, aż lekarze SOR-u w Szpitalu Bielańskim w Warszawie udzielą mu pomocy. Dyrekcja placówki zaleca rodzinie składanie reklamacji u szpitalnego pełnomocnika ds. praw pacjenta.
Bez Covid-19 hospitalizacja tylko w sali konferencyjnej
Krakowski Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla alarmuje, że w mieście brakuje łóżek dla pacjentów wymagających hospitalizacji, którzy nie są zakażeni koronawirusem.
Skomplikowane operacje kardiologiczne płodów w prywatnym szpitalu
Zespół, który wykonywał skomplikowane operacje na sercach płodów w warszawskim Szpitalu Bielańskim, będzie je kontynuował w prywatnej klinice. Dołoży się resort zdrowia.
Aplikacja wykryje hipercholesterolemię rodzinną
Od października aplikacja mobilna Kordian pomoże w diagnozowaniu choroby genetycznej – hipercholesterolemii rodzinnej – która może mieć poważne skutki.
Polskie pionierskie badania ozdrowieńców z Covid-19 obejmą także dzieci
Jakie ślady koronawirus pozostawia w organizmach dzieci? Łódzcy lekarze poszerzają zakres swoich badań, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem, o najmłodszych.
Tragiczne skutki rozkładu oddziału prof. Dębskiego
Kilka tygodni temu zmarło dziecko, które mogła uratować wewnątrzmaciczna operacja serca. Takie zabiegi prowadzono w Polsce tylko na oddziale założonym przez prof. Romualda Dębskiego w warszawskim Szpitalu Bielańskim. Ostatni wykonano pół roku temu i więcej ich nie będzie.
Wojna o sukcesję w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu
Dr hab. Michał Zembala przegrał konkurs na kierownika kliniki kardiochirurgii, którą od ponad dwóch dekad kierował jego ojciec. A jednak to jego prof. Marian Zembala wybrał na swego następcę, co rodzi wiele problemów...
W Łodzi trwają pionierskie w skali Europy badania nad wpływem koronawirusa na organizm
W Łodzi trwają pod kierunkiem kardiologia dr. Michała Chudzika pionierskie badania dotyczące ozdrowieńców z Covid-19 – donosi „Gazeta Wyborcza”.
Premia dla szpitali za leczenie zawału
NFZ chce zachęcić szpitale do kompleksowej opieki nad chorymi na serce. Najaktywniejsi mogą liczyć na premię w wysokości 2 i 3 proc. kontraktu – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
Jeden z najwybitniejszych kardiochirurgów dziecięcych odchodzi na emeryturę
Jako pierwszy zaczął operować serca noworodków i przez trzydzieści lat kierował Kliniką Kardiochirurgii w łódzkim Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki.
Największy implant w Polsce w sercu dziecka
Największy jak dotąd implant w Polsce, wypełniający ubytek międzykomorowy serca dziecka, wszczepiono w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu.
Pierwszy taki zabieg kardiochirurgiczny w Polsce
Lekarze Centrum Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu wykonali pierwszy w Polsce zabieg o nazwie BASILICA. Polega on na przezcewnikowym…
Śląskie: Pierwszy zabieg ablacji w bielskim szpitalu wojewódzkim
Zespół specjalistów z oddziału kardiologicznego wykonał w szpitalu wojewódzkim po raz pierwszy zabieg ablacji. Do tej pory pacjenci z zaburzeniami rytmu serca o charakterze napadowym kierowani byli do ośrodków klinicznych na Śląsku – podał w piątek szpital.
Leczenie nadciśnienia tętniczego w praktyce – przypadek z komentarzem
55-letni mężczyzna ze stwierdzanym od 4 lat nadciśnieniem tętniczym zgłosił się na wizytę kontrolną. Chory obecnie leczony jest walsartanem (160 mg 1 × dziennie).
Czy obecność obturacyjnego bezdechu sennego zmienia wskazania do wszczepienia stymulatora serca? – opis przypadków
W przedstawionej pracy ukazano dwa różne oblicza bradyarytmii przy stwierdzanym obturacyjnym bezdechu sennym, co warunkowało różnice w dalszym postępowaniu terapeutycznym
Zaniewidzenie połowicze w przebiegu zawału serca z uniesieniem odcinka ST ściany dolnej
Za pierwotną przyczynę niedokrwienia ośrodkowego układu nerwowego uznano przemijające niedokrwienie mięśnia sercowego powodujące dekompensację hemodynamiczną amplifikowaną współistniejącą miażdżycą tętnic szyjnych.
Jednoczesne operacje – cesarskiego cięcia i zaopatrzenia rozwarstwionej aorty – w Śląskim Centrum Chorób Serca Zabrzu uratowały życie 26-letniej kobiety i jej dziecka.