Aktualności

Stary lek może zapobiec nowemu czynnikowi ryzyka sercowo-naczyniowego
05.09.2024
Dorosły człowiek produkuje codziennie setki tysięcy krwinek. Tak wysoka szybkość podziału komórek nieuchronnie pociąga za sobą akumulację mutacji DNA. Mutacje te są znane jako mutacje somatyczne - są nabyte, a nie dziedziczone. "Chociaż większość mutacji somatycznych jest nieszkodliwa, niektóre dają dotkniętym komórkom przewagę konkurencyjną, która pozwala im się rozrastać i stopniowo gromadzić, generując klonalne populacje zmutowanych komórek krwi, zjawisko znane jako klonalna hematopoeza" — wyjaśnił dr José Javier Fuster, który kierował badaniem.
Nadrabianie snu w weekendy pomaga sercu
04.09.2024
Przy niedoborze snu w ciągu tygodnia, jego nadrobienie w weekend obniża ryzyko zawału nawet o 20 proc. – informują naukowcy. Dotyczy to szczególnie osób, które nie wysypiają się regularnie.
04.09.2024
Zanieczyszczenie miast hałasem szkodzi sercu
29.08.2024
Zanieczyszczenie miast hałasem jest szkodliwe dla serca; może m.in. zwiększać ryzyko zawału serca już w młodszym wieku – potwierdzają dwa badania, o których informuje internetowa strona Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC).
Dieta bogata w owoce i warzywa obniża ciśnienie i chroni nerki
20.08.2024
Spożywanie większej ilości owoców i warzyw obniża ciśnienie krwi i poprawia stan nerek i serca u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym – informuje „The American Journal of Medicine”.
Nowa metoda ciągłego pomiaru ciśnienia tętniczego
13.08.2024
Dzięki nowej metodzie można będzie nieinwazyjnie, bez konieczności każdorazowej kalibracji i w sposób ciągły mierzyć ciśnienie tętnicze u pacjentów - informuje pismo „PNAS Nexus”.
Sztuczna inteligencja może wykryć zagrożenie zawałem serca nawet z 10-letnim wyprzedzeniem
08.08.2024
Nawet z dziesięcioletnim wyprzedzeniem sztuczna inteligencja może wykryć ryzyko zawału serca – wykazały badania w Wielkiej Brytanii. Za kilka miesięcy metoda ta ma wejść do praktyki lekarskiej.
Ekspert: Polacy zbyt późno zgłaszają się do lekarza z objawami przewlekłej choroby żylnej
06.08.2024
Polacy zbyt późno zgłaszają się do lekarza z objawami przewlekłej choroby żylnej, gdy leczenie jest już znacznie trudniejsze - alarmuje dr Adam Zieliński z Polskiego Towarzystwa Flebologicznego.
Chorzy na serce nie mogą mieć wakacji od leków
16.07.2024
Przestrzeganie zaleceń lekarskich w okresie wakacyjnym może przynieść wymierne korzyści, takie jak poprawa samopoczucia, zapobieganie komplikacjom zdrowotnym oraz umożliwienie cieszenia się aktywnością i relaksem podczas urlopu.