Aktualności
Analizując zdjęcie rentgenowskie piersi przy użyciu sztucznej inteligencji można nie tylko wykrywać raka, ale również ocenić stan serca i naczyń – ogłoszono podczas sesji naukowej American College of Cardiology w Chicago.
21.03.2025
Rząd przyjął we wtorek uchwałę w sprawie aktualizacji Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032. Planowane zmiany dotyczą m.in. aktualizacji terminów i zakresu działań realizowanych w ramach tego programu.
12.03.2025
Kardiolodzy z Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej chcą zbadać, jak przy wykonywaniu izolacji żył płucnych, kardioneuroablacja może poprawić wyniki leczenia migotania przedsionków. Badanie potrwa sześć lat i będzie kosztować około 15 mln zł.
12.03.2025
Każdy pacjent, niezależnie od miejsca zamieszkania, ma otrzymać opiekę kardiologiczną opartą o jednakowe standardy – zakłada przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej.
07.03.2025
Jedna na trzy osoby na świecie rozwinie w ciągu życia groźną formę arytmii serca, mogącą prowadzić do kalectwa i zgonu – przypominają kardiolodzy. Aby wcześnie wykrywać arytmię, warto wypracować sobie nawyk regularnego mierzenia tętna (pulsu), zalecają.
03.03.2025
Potrzebujemy rzetelnych danych, by właściwie odpowiadać na problemy zdrowotne w Europie – mówili uczestnicy konferencji zorganizowanej w ramach polskiej prezydencji. Podkreślili, że nadzieję na standaryzację informacji daje Europejska Przestrzeń Danych Medycznych (EHDS).
26.02.2025
Nowe algorytmy sztucznej inteligencji rozpoznają arytmię serca 14 razy bardziej skutecznie od techników EKG - wynika z badań, których wyniki przedstawiono w „Nature Medicine”. Może to pozwolić na wykorzystywanie ich do bezpośredniego raportowania wyników ambulatoryjnego EKG lekarzom.
20.02.2025
To nie zawały lecz niewydolność serca powoduje najwięcej zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Mówiono o tym podczas XI Warsztatów Niewydolności Serca, które odbyły się w Łodzi.
12.02.2025
- 1
- 2