Aktualności
Serca z drukarki pomogą chirurgom lepiej planować operacje
Dzięki nowatorskiej technice trójwymiarowego biodruku powstał realistyczny model serca, który pozwala lekarzom na trenowanie: cięć, zszywania i innych czynności.
Jedzenie chili przedłuża życie?
Osoby, które włączają do swojej diety papryczkę chili, mogą być mniej narażone na zgon z powodu chorób układu krążenia lub raka – wynika ze wstępnych badań.
Zmiana diety mogłaby zapobiec dwóm trzecim zgonów z powodu chorób serca
Ponad dwóm trzecim zgonów wskutek chorób serca można by zapobiec dzięki zmianie diety – podaje „European Heart Journal – Quality of Care and Clinical Outcomes”.
Powstała superdokładna mapa serca
Szczegółowa molekularna i komórkowa mapa zdrowego serca człowieka pozwoli lepiej zrozumieć pracę tego narządu i ułatwi opracowanie spersonalizowanych metod jego leczenia.
Seks po zawale zmniejsza ryzyko zgonu
Powrót do normalnego życia seksualnego kilka miesięcy po doznaniu zawału zmniejsza ryzyko śmierci – wynika z badania izraelskich naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie.
Zespół zapalny wiązany z Covid-19 może uszkadzać serca dzieci
Wieloukładowy zespół zapalny (MIS-C), rozwijający się czasem u dzieci po przejściu Covid-19, może uszkodzić serce, tak że konieczne będzie monitorowanie i leczenie przez całe życie.
Joga pomaga pacjentom z migotaniem przedsionków
Joga pomaga łagodzić objawy u pacjentów z migotaniem przedsionków – informują lekarze z Indii na stronie internetowej Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Stan zapalny może utrzymywać się w sercu nawet po ustąpieniu Covid-19
Nawet po ustąpieniu objawów Covid-19 stan zapalny mięśnia sercowego utrzymywał się u 60 proc. uczestników międzynarodowego badania z wykorzystaniem...
Osoby z hipercholesterolemią powinny unikać węglowodanów, a nie tłuszczów nasyconych
Dieta o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych nie obniża poziomu cholesterolu u osób z hipercholesterolemią rodzinną – twierdzi międzynarodowy zespół ekspertów.
Ciśnienie w żyłach szyjnych można zbadać smartfonem
Ważny element badania klinicznego, ocena wypełnienia żył szyjnych, może zostać przeprowadzony zdalnie dzięki aparatowi w smartfonie – informuje „JAMA Cardiology”.
Autopsje potwierdzają zmiany w organach zmarłych na Covid-19
Covid-19 prowadzi do znaczących zniszczeń w narządach zakażonych koronawirusem osób – wykazują analizy hiszpańskich patomorfologów opublikowane przez...
Opracowano syntetyczne krwinki, "lepsze niż prawdziwe"
Biotechnolodzy z University of New Mexico opracowali syntetyczne czerwone krwinki, które mają wszystkie cechy naturalnych komórek i kilka dodatkowych. Oprócz dostarczania tlenu, mogą transportować leki czy wykrywać toksyny.
U pacjentów z Covid-19 udary rzadsze, niż się wydawało, ale częściej śmiertelne
Jak wynika z nowej analizy, mniej osób, niż wcześniej informowano, doznaje udarów mózgu w wyniku Covid-19, jednak wydają się one bardziej niebezpieczne.
Zakrzepica istotną przyczyną zgonów chorych na Covid-19
Zaburzenia krzepnięcia prowadzące do mikrozakrzepów to istotna przyczyna zgonów chorych z Covid-19 – czytamy na łamach „British Journal of Haematology”.
Covid-19 może być „polio tego pokolenia”
Pierwsze badania wskazują na to, że przebycie Covid-19 może wiązać się z długoterminowymi problemami zdrowotnymi – pisze portal Bloomberg, który powołuje się na…
Pacjentów z Covid-19 należy leczyć przeciwzakrzepowo?
Covid-19 to nie tylko choroba płuc, zwiększa też krzepliwość krwi, powoduje zakrzepy i niedokrwienne udary mózgu, nawet u ludzi młodych – ostrzegają amerykańscy specjaliści.
E-papieros zaburzył pracę kardiowertera-defibrylatora
Specjaliści z USA opisali przypadek mężczyzny, u którego noszony w kieszeni na piersi e-papieros wpływał na działanie kardiowertera-defibrylatora serca. Stało się to przez…
Część leków na nadciśnienie może zwiększać ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19
Powikłania płucne u pacjentów z Covid-19 mogą mieć związek ze stosowaniem leków z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny oraz blokerów receptora angiotensyny.
Umieramy z powodu pandemii... smogu
Międzynarodowy zespół badawczy udowadnia na łamach „Cardiovascular Research”, że ludzkości zagraża pandemia smogu. Jak wyliczają naukowcy, obecnie nie ma…
Leczenie nadciśnienia tętniczego w praktyce – przypadek z komentarzem
55-letni mężczyzna ze stwierdzanym od 4 lat nadciśnieniem tętniczym zgłosił się na wizytę kontrolną. Chory obecnie leczony jest walsartanem (160 mg 1 × dziennie).
Czy obecność obturacyjnego bezdechu sennego zmienia wskazania do wszczepienia stymulatora serca? – opis przypadków
W przedstawionej pracy ukazano dwa różne oblicza bradyarytmii przy stwierdzanym obturacyjnym bezdechu sennym, co warunkowało różnice w dalszym postępowaniu terapeutycznym
Zaniewidzenie połowicze w przebiegu zawału serca z uniesieniem odcinka ST ściany dolnej
Za pierwotną przyczynę niedokrwienia ośrodkowego układu nerwowego uznano przemijające niedokrwienie mięśnia sercowego powodujące dekompensację hemodynamiczną amplifikowaną współistniejącą miażdżycą tętnic szyjnych.
Ludzie żyjący w biedniejszych miastach częściej trafiają do szpitala, jeśli temperatura w ciągu dnia szybko się zmienia. Zmiany klimatu i masowe migracje mogą z tego powodu…