Aktualności

Badanie krwi może wskazać ryzyko zawału serca
19.02.2024
Zawał serca to najczęstsza przyczyna śmierci na świecie. Niestety, u wielu osób realne zagrożenie nie jest w porę identyfikowane i nie są wprowadzane środki zapobiegawcze.
Słodzone napoje zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych
09.02.2024
Aktywność fizyczna o połowę redukuje ryzyko chorób sercowo-naczyniowych związane z piciem słodzonych napojów, ale nie eliminuje go w całości.
Szkodliwość leków na zaburzenia erekcji
17.01.2024
Leki na zaburzenia erekcji przyjmowane w połączeniu z łagodzącymi ból w klatce piersiowej nitratami (na przykład nitrogliceryną) mogą w niewielkim stopniu zwiększać ryzyko zgonu.
Jednorazowe leczenie CRISPR w obniżaniu cholesterolu
15.11.2023
Podczas konferencji American Heart Association w Filadelfii poinformowano, że pierwsza próba leczenia obniżającego poziom cholesterolu oparta na edycji genów CRISPR przyniosła obiecujące wyniki.
Dwa probiotyki lekami na nadciśnienie
22.10.2023
Z badania na myszach wynika, że dzięki probiotycznym szczepom bakterii, Bifidobacterium lactis i Lactobacillus rhamnosus, można będzie pomóc osobom chorym na nadciśnienie.
Mutacja może wpływać na niewydolność serca
20.10.2023
Jedna mutacja sprawia, że komórki serca zaczynają gorzej pracować, co może doprowadzić do niewydolności narządu. Testy genetyczne będą mogły pozwolić na lepszą opiekę nad pacjentami.
Nowe genetyczne warianty szkodzące sercu
15.09.2023
Naukowcy zidentyfikowali ponad 60 nieznanych wcześniej genetycznych wariantów związanych ze spoczynkową akcją serca i ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Odkrycie może przyczynić się do lepszej opieki nad pacjentami.
Sukces leku na
30.08.2023
Po raz pierwszy w ramach badania klinicznego udało się znacząco obniżyć poziom niebezpiecznej dla zdrowia lipoproteiny (a). To podobna do cholesterolu LDL cząsteczka, która w nadmiarze silnie zwiększa ryzyko zawału i udaru. Dotychczas nie było leków regulującej jej poziom.