Aktualności

Stosowanie marihuany związane z chorobami serca
07.11.2023
Regularne stosowanie marihuany może zwiększać ryzyko niewydolności serca, udaru mózgu lub zawału serca. Badania będą prezentowane na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Filadelfii.
Zmarł pacjent z sercem świni
03.11.2023
Mężczyzna ze stanu Maryland (USA) to druga osoba na świecie, której przeszczepiono serce pobrane od świni.
Siedzący tryb życia dzieci sprzyja problemom z sercem
01.09.2023
Brak fizycznej aktywności w dzieciństwie i wczesnej dorosłości może uszkadzać serce i przyczyniać się do zawałów serca i udarów mózgu w późniejszym życiu - wynika z badań zaprezentowanych podczas kongresu European Society of Cardiology w Amsterdamie.
Ablacja przezcewnikowa zmniejsza ryzyko demencji i zgonu
31.08.2023
Zapobiegający migotaniu przedsionków zabieg ablacji przezcewnikowej zmniejsza ryzyko demencji i zgonu w każdej grupie wiekowej - informuje „Journal of the American Geriatrics Society”.
Diagnostyka zaburzeń rytmu serca
28.06.2023
Dzięki wbudowanej w supermarketowy wózek aparaturze można przy okazji zakupów zdiagnozować zwiększające ryzyko udaru zaburzenia rytmu serca – poinformowano podczas odbywającego się w Edynburgu zjazdu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego ACNAP 2023.
Terapia światłem w kardiologii
22.06.2023
Wykorzystanie światłoczułych białek, które kontrolują elektryczną aktywność komórek serca, wydaje się być obiecującą metodą leczenia migotania przedsionków (AF) – informują naukowcy w „Journal of Internal Medicine”.
Marihuana wpływa na chorobę tętnic
19.05.2023
Użytkownicy marihuany są narażeni na rozwój choroby tętnic obwodowych ponad trzykrotnie bardziej, niż populacja ogólna - wynika z amerykańskiego badania.
Nadciśnienie w młodszym wieku zwiększa ryzyko demencji
21.04.2023
Nadciśnienie tętnicze około 30-tki może mieć związek z wyższym ryzykiem demencji w podeszłym wieku – sugeruje badanie w czasopiśmie „JAMA Network Open”. Ryzyko to jest większe w przypadku mężczyzn.