Publikacje

Zespół metaboliczny i zaburzenia metaboliczne u dzieci i młodzieży z nadciśnieniem pierwotnym
07.10.2010
Mimo kontrowersji co do zasadności wyodrębniania oddzielnej jednostki jaką jest zespół metaboliczny (ZM), istnieje ogólna zgoda, że metaboliczne czynniki ryzyka choroby sercowo-naczyniowej mają nie tylko tendencję do występowania razem, ale u ich podłoża leżą wspólne mechanizmy.
Ponowna ocena wytycznych europejskich - antagoniści receptora angiotensyny II w terapii chorych na nadciśnienie tętnicze z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym
06.10.2010
W 2007 roku opublikowano zalecenia European Society of Hypertension oraz European Society of Cardiology (ESH/ESC). W listopadzie 2009 roku ESH przedstawiło dokument, w którym ponownie oceniono wytyczne z 2007 roku w odniesieniu do badań i metaanaliz opublikowanych w ostatnich dwóch latach.
Interpretacja wyników podstawowych badań biochemicznych u chorych na nadciśnienie tętmicze - praktyczne zasady postepowania
30.09.2010
Kliniczna ocena chorego na nadciśnienie tętnicze polega na ustaleniu przyczyny nadciśnienia, ocenie czynników ryzyka występowania powikłań sercowo-naczyniowych i wykryciu powikłań narządowych spowodowanych nadciśnieniem tętniczym. Taka ocena wymaga przeprowadzenia dokładnych wywiadów chorobowych, badania przedmiotowego i wykonania badań diagnostycznych, w tym badań biochemicznych.
Wysiłek fizyczny i nadciśnienie tętnicze
17.06.2010
Przez aktywność fizyczną rozumie się wszelkie ruchy ciała, wywołane skurczami mięśni szkieletowych, które zwiększają wydatek energetyczny organizmu powyżej wartości spoczynkowej. Natomiast wysiłek fizyczny oznacza aktywność fizyczną wykonywaną celowo w sposób powtarzany, według określonego schematu aby zwiększyć sprawność własnego organizmu. W zależności od liczby zaangażowanych mięśni wyróżnia się wysiłki lokalne, które wykorzystują 30 minut).
17.06.2010
Leczenie bezsenności u chorych na nadciśnienie tętnicze
12.10.2009
W ostatnich latach rośnie zainteresowanie powiązaniami między bezsennością i współwystępującym nadciśnieniem tętniczym. Zarówno bezsenność, jak i nadciśnienie tętnicze dotyczą znacznego odsetka osób dorosłych w Polsce i szacuje się, że około 40% chorych na nadciśnienie tętnicze zgłasza problemy ze snem. Wpływ bezsenności na wysokość ciśnienia tętniczego krwi, na dobowy rytm ciśnienia, rozwój powikłań narządowych i częstość występowania zdarzeń sercowo-naczyniowych, w tym ostrych zespołów wieńcowych, są przedmiotem wielu badań.
12.10.2009
Nadciśnienie tętnicze ukryte - podejście praktyczne
07.10.2009
W ostatnim czasie duże zainteresowanie wzbudza zagadnienie nadciśnienia tętniczego ukrytego, które jest rozpoznawane jeżeli ciśnienie tętnicze w pomiarach klinicznych jest prawidłowe, a podwyższone w całodobowej rejestracji lub w samodzielnych pomiarach ciśnienia tętniczego.
07.10.2009
Redukcja nasilonej albuminurii jako cel leczenia u chorych na pierwotne nadciśnienie tętnicze
21.09.2009
Albuminuria oznacza obecność albumin w moczu. Badania doświadczalne dostarczyły dowodów, że przechodzenie albumin do moczu pierwotnego, stanowiącego ultrafiltrat osocza w prawidłowym kłębuszku nerkowym, wynosi 1-2 g/24h. W warunkach fizjologicznych ściany włośniczek kłębuszkowych, stanowiące barierę filtracyjną dla albumin o bardzo złożonej budowie, nie są dla nich całkowicie nieprzepuszczalne.
21.09.2009
Metody chirurgiczne leczenia migotania przedsionków
22.12.2006
2
Właściwe rozumienie podstaw elektrofizjologicznych migotania przedsionków leży u podstaw prawidłowego leczenia każdej postaci tej choroby.