Aktualności

Sukces leku na
30.08.2023
Po raz pierwszy w ramach badania klinicznego udało się znacząco obniżyć poziom niebezpiecznej dla zdrowia lipoproteiny (a). To podobna do cholesterolu LDL cząsteczka, która w nadmiarze silnie zwiększa ryzyko zawału i udaru. Dotychczas nie było leków regulującej jej poziom.
Rusza akcja edukacyjna
24.08.2023
Akcja edukacyjna o resuscytacji po zatrzymaniu krążenia "Porusz serce" ma uczyć i uświadamiać, jak ważne jest, by świadkowie wypadków natychmiast podejmowali resuscytację u osoby, u której nastąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Adresowana jest do starszej młodzieży szkolnej i do dorosłych wrocławian.
Trzy zabiegi zamknięcia uszka lewego przedsionka
23.08.2023
1
Lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK) w Gdańsku wykonali trzy zabiegi zamknięcia uszka lewego przedsionka z wykorzystaniem systemu echokardiografii wewnątrzsercowej (ICE). Zabiegi wykonano u pacjentów z żylakami przełyku z powodu marskości wątroby i u pacjentki z wrodzoną naczyniakowatością krwotoczną.
COVID-19 przyczyną rozwoju nadciśnienia tętniczego
23.08.2023
Istotny związek między infekcją wirusem SARS-CoV-2 a rozwojem nadciśnienia tętniczego u osób, które nie miały wcześniej problemów z ciśnieniem krwi, wykazało badanie, które prezentuje „Hypertension”, czasopismo wydawane przez American Heart Association.
Spcerujmy więcej aby żyć dłużej
14.08.2023
Im więcej chodzimy, tym niższe jest nasze ryzyko przedwczesnego zgonu. Co więcej, efekt ten widać nawet wtedy, gdy robimy mniej niż 5 tys. kroków – wynika z międzynarodowego badania, którym kierował prof. Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Około 60 proc. dorosłych Polaków ma podwyższony cholesterol
14.08.2023
W Polsce hipercholesterolemia dotyka około 60 proc. dorosłych. Jednak tylko nieliczni są świadomi swojego stanu zdrowia. Profilaktyka hipercholesterolemii to temat "Środy z Profilaktyką" - akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia.
Naukowcy nakarmili SI danymi z badań EKG
08.08.2023
Doktor Teodor Buchner, fizyk z Politechniki Warszawskiej wraz z zespołem, przedstawia opracowany sposób obrazowania wyniku EKG, pokazujący rzeczywisty stan mięśnia. Metoda ta pozwoli lekarzowi szybciej i skutecznej diagnozować zawały i arytmie serca.
Mikroflora jelitowa a blaszka miażdżycowa
14.07.2023
Występowanie bakterii z rodzaju paciorkowców (Streptococcus) w mikroflorze jelitowej powiązano z ryzykiem występowania blaszki miażdżycowej w tętnicach wieńcowych. Wyniki badań opublikowano na łamach czasopisma “Circulation”.