Aktualności

Dieta bogata w karotenoidy chroni tętnice
26.06.2023
Bogata w karotenoidy dieta ma związek z mniej nasilonym odkładaniem się złogów miażdżycowych w naczyniach krwionośnych - informuje pismo „Clinical Nutrition”.
Terapia światłem w kardiologii
22.06.2023
Wykorzystanie światłoczułych białek, które kontrolują elektryczną aktywność komórek serca, wydaje się być obiecującą metodą leczenia migotania przedsionków (AF) – informują naukowcy w „Journal of Internal Medicine”.
Leczenie wstrząsu kardiogennego
02.06.2023
Mimo rozwoju technologicznego od 30 lat nie ma postępu w leczeniu wstrząsu. Ten problem omawiali lekarze podczas konferencji kardiologicznej w Katowicach.
Tomografia komputerowa prognozuje ryzyko chorób serca
24.05.2023
U osób w średnim wieku tomografia komputerowa pozwala przewidywać choroby serca takie jak zawał skuteczniej niż badania genetyczne – informuje pismo „JAMA”.
Marihuana wpływa na chorobę tętnic
19.05.2023
Użytkownicy marihuany są narażeni na rozwój choroby tętnic obwodowych ponad trzykrotnie bardziej, niż populacja ogólna - wynika z amerykańskiego badania.
Właściwy poziom złego cholesterolu LDL
19.05.2023
Prezydent Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, prof. Przemysław Mitkowski, alarmuje, że nawet po przebytym zawale serca osoby nie przestrzegają zaleceń lekarzy. Tylko 20 procent z nich osiąga odpowiedni poziom LDL, czyli "złego cholesterolu".
Rozmowy przez telefon komórkowy - ryzykiem nadciśnienia
18.05.2023
Prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy przez co najmniej 30 minut tygodniowo ma związek z wyższym o 12 proc. ryzykiem nadciśnienia tętniczego – wynika z pracy publikowanej w "European Heart Journal – Digital Health”.
Te zalecenia powinny być na receptę
17.05.2023
Pacjentom kardiologicznym wraz z receptą na leki przekazuję też zalecenia dotyczące stylu życia. To przede wszystkim aktywność fizyczna, zdrowy sposób odżywiania się i unikanie dymu tytoniowego.