Aktualności

Spcerujmy więcej aby żyć dłużej
14.08.2023
Im więcej chodzimy, tym niższe jest nasze ryzyko przedwczesnego zgonu. Co więcej, efekt ten widać nawet wtedy, gdy robimy mniej niż 5 tys. kroków – wynika z międzynarodowego badania, którym kierował prof. Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Około 60 proc. dorosłych Polaków ma podwyższony cholesterol
14.08.2023
W Polsce hipercholesterolemia dotyka około 60 proc. dorosłych. Jednak tylko nieliczni są świadomi swojego stanu zdrowia. Profilaktyka hipercholesterolemii to temat "Środy z Profilaktyką" - akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia.
Naukowcy nakarmili SI danymi z badań EKG
08.08.2023
Doktor Teodor Buchner, fizyk z Politechniki Warszawskiej wraz z zespołem, przedstawia opracowany sposób obrazowania wyniku EKG, pokazujący rzeczywisty stan mięśnia. Metoda ta pozwoli lekarzowi szybciej i skutecznej diagnozować zawały i arytmie serca.
Mikroflora jelitowa a blaszka miażdżycowa
14.07.2023
Występowanie bakterii z rodzaju paciorkowców (Streptococcus) w mikroflorze jelitowej powiązano z ryzykiem występowania blaszki miażdżycowej w tętnicach wieńcowych. Wyniki badań opublikowano na łamach czasopisma “Circulation”.
Zabieg zamknięcia przewodu tętniczego
13.07.2023
Najmniejszy pacjent w kraju został poddany ratującemu życie zabiegowi. Kardiolodzy interwencyjni z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi wykonali zabieg przezskórnego zamknięcia przewodu tętniczego u ważącego zaledwie 1500 g wcześniaka.
Wrocław: ablacja migotania przedsionków serca
10.07.2023
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu wykonano w poniedziałek pierwszy na Dolnym Śląsku zabieg ablacji migotania przedsionków najnowocześniejszą metodą elektroporacji. W Polsce tę metodę stosuje się zaledwie od ośmiu miesięcy. Problem może dotyczyć ok. 1 mln osób.
Wszczepiona spersonalizowana zastawka
07.07.2023
Kardiolodzy interwencyjni z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi pierwszy raz w kraju i jako jedni z pierwszych w Europie eksperymentalnie wszczepili 10-letniemu pacjentowi skonstruowaną specjalnie dla niego zastawkę tętnicy płucnej.
ECMO skraca czas procedury ratującej życie
05.07.2023
We Wrocławiu zorganizowano pierwsze w Polsce ćwiczenia z prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej przy użyciu urządzenia ECMO w warunkach symulowanych. W efekcie lekarzom udało się skrócić czas procedury ratującej życie o siedem minut.