Aktualności

Mikrochirurgiczna rekonstrukcja tętnic płucnych i korekcja wad serca
03.10.2023
Przeprowadzony u niespełna trzymiesięcznego chłopca zabieg rekonstrukcji mikrochirurgicznej tętnic płucnych, połączony z korekcją wad wewnątrzsercowych zakończył się pełnym sukcesem.
Światowy Dzień Kawy - nie dla każdego
29.09.2023
29 września obchodzony jest Światowy Dzień Kawy. Większość Polaków od niej zaczyna swój dzień. Niektórzy jednak ze względów medycznych powinny zrezygnować z kawy albo ograniczać jej spożycie.
Poznań: wszczepiono nowoczesny rozrusznik serca
25.09.2023
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu już korzysta z nowoczesnego rozrusznika serca Aveir (VR). Urządzenie ma możliwość mapowania, które może zostać umiejscowione z najwyższą precyzją, umożliwiając jednocześnie dokładny pomiar sygnałów elektrycznych w sercu i ocenę efektów.
Kardiologia: odkrycie znaczenia kieszonki przegrodowej
20.09.2023
Na ryzyko udarów niedokrwiennych mózgu wpływa lewostronna kieszonka przegrodowa, którą posiada 50 proc. społeczeństwa. Odkrycie to nie jest nowe ale istotne.
Przezskórna naprawa zastawki trójdzielnej serca
18.09.2023
Lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu po raz pierwszy przeprowadzili przezskórną naprawę zastawki trójdzielnej serca. Obecnie z tej metody korzysta tylko siedem ośrodków w Polsce.
Nowe genetyczne warianty szkodzące sercu
15.09.2023
Naukowcy zidentyfikowali ponad 60 nieznanych wcześniej genetycznych wariantów związanych ze spoczynkową akcją serca i ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Odkrycie może przyczynić się do lepszej opieki nad pacjentami.
Nowoczesna implantacja stymulatorów serca
12.09.2023
Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu przeprowadził sesję zabiegową na temat nowoczesnej implantacji stymulatorów serca. To duża nadzieja dla chorych z niewydolnością serca.
Kraków: kardiologiczna operacja w szpitalu dziecięcym
06.09.2023
Skomplikowaną operację, polegającą na całkowitej przebudowie serca 1,5-rocznego chłopca przeprowadził Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie. Lecznica poinformowała, że była to pierwsza taka operacja w Europie. Główny lekarz operujący porównał taką operację do lądowania na Księżycu.