Aktualności

Ulepszenie zabiegowej profilaktyki udarów
27.10.2023
Lekarze z kilku ośrodków w Polsce pod kierunkiem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu rozpoczęli badania nad ulepszeniem metody pozwalającej zapobiegać udarom u chorych z migotaniem przedsionków.
Dwukrotna zmiana czasu niekorzystna dla zdrowia
26.10.2023
Psycholożka z Uniwersytetu SWPS uważa, że dwukrotna zmiana czasu w ciągu roku ma negatywny wpływ na ludzi. Przyczynia się do krótszego snu, większej ilości wypadków w pracy i w ruchu drogowym, gorszej sprawności działania, częstszych ataków serca, a nawet obniżenia średniej długości życia.
Dwa probiotyki lekami na nadciśnienie
22.10.2023
Z badania na myszach wynika, że dzięki probiotycznym szczepom bakterii, Bifidobacterium lactis i Lactobacillus rhamnosus, można będzie pomóc osobom chorym na nadciśnienie.
Mutacja może wpływać na niewydolność serca
20.10.2023
Jedna mutacja sprawia, że komórki serca zaczynają gorzej pracować, co może doprowadzić do niewydolności narządu. Testy genetyczne będą mogły pozwolić na lepszą opiekę nad pacjentami.
Nowa wycena ważnych świadczeń z koszyka
13.10.2023
Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji poinformował o wystąpieniu do 16 świadczeniodawców z prośbą o przekazanie danych kosztowych na potrzeby wyceny świadczeń.
Światowy Dzień Zakrzepicy
13.10.2023
Co czwarta osoba umiera z powodu chorób związanych z zakrzepami i zatorami - przypominają eksperci z okazji przypadającego 13 października Światowego Dnia Zakrzepicy.
Stendy: polimerowe, biodegradowalne i pokryte lekiem
11.10.2023
Biodegradowalne polimery, przy użyciu których można otrzymać implanty sercowo-naczyniowe w formie stentów pokrytych lekiem. Nad takim rozwiązaniem pracują naukowcy ze śląskiego PAN i jak informują, mają już gotową technologię, a pojedynczy wydruk trwa 3 minuty.
Szpital w Żywcu otworzył kardiochirurgię
10.10.2023
Oddział kardiochirurgiczny został otwarty w szpitalu w Żywcu. Służby prasowe placówki podały, że lekarze z sukcesem przeprowadzili pierwszą operację pomostowania naczyń wieńcowych, czyli tak zwane bypassy serca.