Aktualności
Dwie równoczesne operacje uratowały życie młodej matki i dziecka
Jednoczesne operacje – cesarskiego cięcia i zaopatrzenia rozwarstwionej aorty – w Śląskim Centrum Chorób Serca Zabrzu uratowały życie 26-letniej kobiety i jej dziecka.
Elektroradiolodzy chcą ustawy o zawodzie
Chociaż elektroradiolodzy uczestniczą rocznie w realizacji nawet 30 mln procedur medycznych, wciąż jednak nie ma ustawy o zawodzie tych specjalistów.
Serca z drukarki pomogą chirurgom lepiej planować operacje
Dzięki nowatorskiej technice trójwymiarowego biodruku powstał realistyczny model serca, który pozwala lekarzom na trenowanie: cięć, zszywania i innych czynności.
Krakowscy lekarze opracowali nowy podręcznik kardiochirurgii dziecięcej
Prof. Janusz Skalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu, i jego uczniowie opracowali niezwykłą publikację.
Lekarze usunęli noworodkowi gigantyczny guz śródpiersia
Kardiochirurdzy z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi usunęli trzytygodniowemu chłopcu gigantyczny – w stosunku do rozmiarów małego pacjenta – guz ulokowany w...
Covid-19 zabija dwa razy
W listopadzie z powodów innych niż koronawirus zmarło niemal 70 proc. więcej osób niż w listopadzie 2019 r. Przyczyną jest m.in. ograniczony dostęp do leczenia.
Innowacyjne zabiegi kardiologiczne we Wrocławiu
Oddział Kardiologii Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka we Wrocławiu dołączył właśnie do krajowej czołówki – podano w komunikacie.
Jedzenie chili przedłuża życie?
Osoby, które włączają do swojej diety papryczkę chili, mogą być mniej narażone na zgon z powodu chorób układu krążenia lub raka – wynika ze wstępnych badań.
Ministerstwo Zdrowia chce przedłużyć pilotaż mechanicznej trombektomii do końca 2022 r.
Pilotaż mechanicznej trombektomii w ratowaniu chorych z niedokrwiennym udarem mózgu zostanie wydłużony do 31 grudnia 2022 r., a lista realizatorów – rozszerzona.
Koszmar na SOR-ze
20 godzin bez jedzenia, picia i podawania leków czekał starszy mężczyzna z podejrzeniem udaru, aż lekarze SOR-u w Szpitalu Bielańskim w Warszawie udzielą mu pomocy. Dyrekcja placówki zaleca rodzinie składanie reklamacji u szpitalnego pełnomocnika ds. praw pacjenta.
Bez Covid-19 hospitalizacja tylko w sali konferencyjnej
Krakowski Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla alarmuje, że w mieście brakuje łóżek dla pacjentów wymagających hospitalizacji, którzy nie są zakażeni koronawirusem.
Zmiana diety mogłaby zapobiec dwóm trzecim zgonów z powodu chorób serca
Ponad dwóm trzecim zgonów wskutek chorób serca można by zapobiec dzięki zmianie diety – podaje „European Heart Journal – Quality of Care and Clinical Outcomes”.
Powstała superdokładna mapa serca
Szczegółowa molekularna i komórkowa mapa zdrowego serca człowieka pozwoli lepiej zrozumieć pracę tego narządu i ułatwi opracowanie spersonalizowanych metod jego leczenia.
Skomplikowane operacje kardiologiczne płodów w prywatnym szpitalu
Zespół, który wykonywał skomplikowane operacje na sercach płodów w warszawskim Szpitalu Bielańskim, będzie je kontynuował w prywatnej klinice. Dołoży się resort zdrowia.
Mimo pandemii w USA odbywają się operacje dzieci z Polski
Mimo epidemii w amerykańskich szpitalach wciąż odbywają się operacje pilnie potrzebujących pomocy dzieci z Polski, a biurokratyczne przeszkody są do pokonania.
Seks po zawale zmniejsza ryzyko zgonu
Powrót do normalnego życia seksualnego kilka miesięcy po doznaniu zawału zmniejsza ryzyko śmierci – wynika z badania izraelskich naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie.
Aplikacja wykryje hipercholesterolemię rodzinną
Od października aplikacja mobilna Kordian pomoże w diagnozowaniu choroby genetycznej – hipercholesterolemii rodzinnej – która może mieć poważne skutki.
Zespół zapalny wiązany z Covid-19 może uszkadzać serca dzieci
Wieloukładowy zespół zapalny (MIS-C), rozwijający się czasem u dzieci po przejściu Covid-19, może uszkodzić serce, tak że konieczne będzie monitorowanie i leczenie przez całe życie.
Polskie pionierskie badania ozdrowieńców z Covid-19 obejmą także dzieci
Jakie ślady koronawirus pozostawia w organizmach dzieci? Łódzcy lekarze poszerzają zakres swoich badań, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem, o najmłodszych.
Leczenie nadciśnienia tętniczego w praktyce – przypadek z komentarzem
55-letni mężczyzna ze stwierdzanym od 4 lat nadciśnieniem tętniczym zgłosił się na wizytę kontrolną. Chory obecnie leczony jest walsartanem (160 mg 1 × dziennie).
Czy obecność obturacyjnego bezdechu sennego zmienia wskazania do wszczepienia stymulatora serca? – opis przypadków
W przedstawionej pracy ukazano dwa różne oblicza bradyarytmii przy stwierdzanym obturacyjnym bezdechu sennym, co warunkowało różnice w dalszym postępowaniu terapeutycznym
Zaniewidzenie połowicze w przebiegu zawału serca z uniesieniem odcinka ST ściany dolnej
Za pierwotną przyczynę niedokrwienia ośrodkowego układu nerwowego uznano przemijające niedokrwienie mięśnia sercowego powodujące dekompensację hemodynamiczną amplifikowaną współistniejącą miażdżycą tętnic szyjnych.
Ludzie żyjący w biedniejszych miastach częściej trafiają do szpitala, jeśli temperatura w ciągu dnia szybko się zmienia. Zmiany klimatu i masowe migracje mogą z tego powodu…