Aktualności

Zbyt dużo białka w diecie szkodzi tętnicom
20.02.2024
Spożywanie ponad 22 proc. dziennej dawki kalorii pochodzących z białka może negatywnie wpływać na makrofagi odpowiedzialne za usuwanie resztek komórkowych, prowadząc do powstawania „cmentarza” tych komórek w ścianach naczyń i z czasem odkładania się blaszek miażdżycowych.
Badanie krwi może wskazać ryzyko zawału serca
19.02.2024
Zawał serca to najczęstsza przyczyna śmierci na świecie. Niestety, u wielu osób realne zagrożenie nie jest w porę identyfikowane i nie są wprowadzane środki zapobiegawcze.
Słodzone napoje zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych
09.02.2024
Aktywność fizyczna o połowę redukuje ryzyko chorób sercowo-naczyniowych związane z piciem słodzonych napojów, ale nie eliminuje go w całości.
Sól wzbogacona w potas mogłaby ułatwić leczenie nadciśnienia
05.02.2024
Sól wzbogacona w potas dla większości ludzi jest nieodróżnialna smakiem od zwykłej soli.
Pacjenci zgłaszani jako biorcy do transplantacji serca
28.01.2024
Według prof. Michała Zakliczyńskiego, eksperta ds. transplantologii, notuje się wzrost liczby osób w Polsce deklarujących gotowość do donacji organów, zwłaszcza serca.
Zabrze: kalkulator niewydolności serca
22.01.2024
1
Kalkulator niewydolności serca pozwala oszacować ryzyko zgonu dla wszystkich chorych z tą dolegliwością. Specjalistyczne narzędzie dla lekarzy jest pierwszym tego rodzaju w Polsce.
Rozrusznik serca z recyklingu
19.01.2024
Używane rozruszniki serca mogłyby pomóc w skróceniu kolejek oczekujących pacjentów na wszczepienie rozrusznika i uratować życia innych pacjentów.
Szkodliwość leków na zaburzenia erekcji
17.01.2024
Leki na zaburzenia erekcji przyjmowane w połączeniu z łagodzącymi ból w klatce piersiowej nitratami (na przykład nitrogliceryną) mogą w niewielkim stopniu zwiększać ryzyko zgonu.