Aktualności
Z danych pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej wynika, że do leczenia specjalistycznego w sieci kierowani są przede wszystkim pacjenci z zaburzeniami rytmu serca - poinformował prof. Tomasz Hryniewiecki, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii. - Czas by wprowadzić też programem KOS-Zawał.
21.03.2023
To ważny modyfikowalny czynnik ryzyka związany z podwyższonym ciśnieniem krwi. Brytyjscy naukowcy sprawdzili, w jaki sposób podaż owoców i warzyw w różnych krajach wpłynęła na trendy dotyczące ciśnienia krwi.
21.03.2023
Dieta ta średnio o 25 proc. zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej, a także redukuje ryzyko śmierci u kobiet. Przyczyniać się do tego mogą różnorodne mechanizmy.
Trzy operacje zaawansowanej zakrzepicy żył głębokich przeprowadzili lekarze z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 (SPSK1) w Lublinie. To pierwsze takie operacje w Polsce z zastosowaniem nowej i mniej inwazyjnej metody.
16.03.2023
15 ośrodków leczniczych zajmujących się kardioonkologią, rozpoczęło badanie dotyczące skali problemów kardiologicznych u pacjentów onkologicznych w Polsce. Badania koordynuje Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina (USK) w Rzeszowie.
13.03.2023
Nowoczesna metoda leczenia, która zmienia życie pacjentów z hipercholesterolemią rodzinną i z bardzo wysokim ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego jest już dostępna w Bielsku-Białej w ramach NFZ.
Z informacji przedstawionych podczas Światowego Kongresu Kardiologii wynika, że zamiast kosztownej tomografii serca lekarze mogą wykorzystać wyniki tomografii komputerowej (TK) klatki piersiowej wykonanej kilka miesięcy wcześniej aby pomóc w oszacowaniu ryzyka zawału serca lub zgonu pacjentów podczas kilku rodzajów poważnych operacji.
07.03.2023
Obniżanie poziomu sodu poniżej aktualnych zaleceń może w przypadku osób z niewydolnością krążenia przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.
26.02.2023