Aktualności

Badania: nawet łagodny Covid-19 przeprogramowuje nasze komórki obronne i zwiększa tworzenie się zakrzepów
10.01.2023
2
Nawet łagodny Covid-19 przeprogramowuje nasze komórki obronne i zmienia odporność. Wirus wywołujący tą chorobę niszczy też nasz wegetatywny układ nerwowy – wykazują najnowsze badania, na które zwracają uwagę eksperci.
Eksperci: ablacja to najskuteczniejsza metoda leczenia wielu zaburzeń rytmu serca
10.01.2023
Najskuteczniejszą metodą leczenia wielu rodzajów zaburzeń rytmu serca jest ablacja, małoinwazyjna metoda usuwania źródła nieprawidłowych impulsów w sercu – twierdzą kardiolodzy.
Badanie: Trikapryna pomaga w dotąd nieuleczalnej miażdżycy
09.01.2023
Suplementacja diety trikapryną zmniejsza miażdżycowe złogi w tętnicach wieńcowych i powoduje ustąpienie objawów u pacjentów z oporną na leczenie postacią choroby wieńcowej: waskulopatią serca i mięśni ze złogami trójglicerydów (TGCV) - informuje pismo „European Heart Journal“.
Metabolit wytwarzany przez mikrobiom jelitowy może sprzyjać niewydolności serca
09.01.2023
Podwyższony poziom fenyloacetyloglutaminy (PAG), która jest ubocznym produktem procesu rozkładania białek pokarmowych przez drobnoustroje jelitowe, może być bezpośrednio powiązany zarówno ze zwiększonym ryzykiem, jak i nasileniem niewydolności serca - informuje pismo ”Circulation: Heart Failure”.
Prof. Banach: bez doświadczenia w zwalczaniu stresu nasze serce nie potrafi odpoczywać
02.01.2023
Zagrożenie COVID-19 i grypą, inflacja, napaść Rosji na Ukrainę powodują stres, a bez doświadczenia w jego zwalczaniu nasze serce nie potrafi odpoczywać – powiedział kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Kardiolodzy: w przypadku zawału czas to życie
20.12.2022
Średnio ponad 4 godziny mijają w Polsce od chwili, gdy pacjent z zawałem serca poczuje ból, do wykonania angioplastyki wieńcowej. To ponad dwa razy dłużej niż w najlepiej zorganizowanych systemach opieki medycznej. Skrócenie czasu od bólu do zabiegu ma kluczowe znaczenie. W takich przypadkach czas to życie – mówią kardiolodzy.
Gliwice: Obiecujące wyniki stosowania radiochirurgii w leczeniu arytmii serca
06.12.2022
Chorzy z częstoskurczem komorowym – groźną arytmią serca, u których standardowe metody leczenia były nieskuteczne, w Gliwicach są pilotażowo leczeni z wykorzystaniem radiochirurgii, stosowanej dotąd głównie u chorych na raka. Pierwsze wyniki są obiecujące – oceniają gliwiccy lekarze.
Nadciśnienie może nasilać neurotyzm
30.11.2022
Wysokie ciśnienie tętnicze, szczególnie rozkurczowe, z dużym prawdopodobieństwem przyczynia się do rozwoju neurotyzmu. Ta cecha osobowości wiąże się z podatnością na negatywne emocje i sprzyja zaburzeniom nastroju.