Aktualności

Nadciśnienie może nasilać neurotyzm
30.11.2022
Wysokie ciśnienie tętnicze, szczególnie rozkurczowe, z dużym prawdopodobieństwem przyczynia się do rozwoju neurotyzmu. Ta cecha osobowości wiąże się z podatnością na negatywne emocje i sprzyja zaburzeniom nastroju.
Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej już nie tylko na Mazowszu, łącznie w siedmiu województwach
22.11.2022
Do pilotażowego programu Krajowej Sieci Kardiologicznej, realizowanego wcześniej tylko na Mazowszu, dołączyło sześć województw: dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, pomorskie, śląskie i wielkopolskie.
Badanie: Miód służy zdrowiu kardiometabolicznemu
22.11.2022
Spożywanie miodu poprawia kluczowe markery zdrowia kardiometabolicznego, takie jak poziom cukru czy cholesterolu – informują naukowcy z Uniwersytetu Toronto. Wyniki ich badań opublikowane zostały w piśmie „Nutrition Reviews”.
W Polsce dokonano pierwszych zabiegów ablacji arytmii z wykorzystaniem metody elektroporacji
22.11.2022
W listopadzie br. w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie prof. Łukasz Szumowski wraz z zespołem wykonał pierwsze w Polsce zabiegi ablacji migotania przedsionków metodą elektroporacji.
Palenie marihuany i e-papierosy też mogą szkodzić sercu
19.11.2022
Badanie na szczurach pokazało, że palenie marihuany oraz waping mogą powodować arytmie, podobnie jak tytoń. Używek tego typu nie można traktować jako bezpiecznych - twierdzą naukowcy.
Wrocław: Lekarze wykonali lewokomorowe celowane biopsje mięśnia sercowego
19.11.2022
1
Pierwsze w Polsce zabiegi lewokomorowych celowanych biopsji mięśnia sercowego z zastosowywaniem systemu elektrofizjologicznego u pacjentów z podejrzeniem sarkoidozy przeprowadził zespół Instytutu Chorób Serca we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Carstena Tschoepe.
Wiadomo, w jaki sposób SARS-CoV-2 uszkadza serce
10.11.2022
Koronawirus SARS-CoV-2 zmienia metabolizm komórek serca i uszkadza produkujące energię mitochondria - wskazują naukowcy z University of Maryland. Istnieje jednak niedroga substancja, która ogranicza te zaburzenia - wyjaśniają na łamach „Communications Biology”.
Nowy lek może skutecznie leczyć oporne nadciśnienie
09.11.2022
2
Znacznie obniża podwyższone ciśnienie tętnicze krwi – także u pacjentów, którzy mogą nie reagować na obecne metody leczenia nadciśnienia.