Aktualności
Prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy przez co najmniej 30 minut tygodniowo ma związek z wyższym o 12 proc. ryzykiem nadciśnienia tętniczego – wynika z pracy publikowanej w "European Heart Journal – Digital Health”.
Pacjentom kardiologicznym wraz z receptą na leki przekazuję też zalecenia dotyczące stylu życia. To przede wszystkim aktywność fizyczna, zdrowy sposób odżywiania się i unikanie dymu tytoniowego.
Pierwszy raz w historii wytyczne dla kardiologów interwencyjnych, dotyczące angioplastyki zwapniałych naczyń wieńcowych, omawiane były we Wrocławiu podczas IV Konferencji Europejskiej Grupy Euro4C. Częścią spotkania były też pokazowe zabiegi.
16.05.2023
Wyniki niewielkiego randomizowanego badania sugerują, że w przypadku pacjentów z „długim COVID-em” tlenoterapia hiperbaryczna sprzyja przywróceniu zdolności serca do prawidłowego skurczu.
Najczęściej występujące czynniki ryzyka chorób układu krążenia w Polsce i na świecie, to zaburzenia lipidowe.
Odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne przynoszą korzyści osobom po przebytym zawale, z niewydolnością serca, po operacji wad zastawkowych i innych schorzeniach układu sercowo-naczyniowego – przypomina kardiolog Marcin Suska.
Powstał miękki, grafenowy implant, który łatwo integruje się z sercem i pozwala je diagnozować oraz regulować jego pracę. Wynalazek ma m.in. leczyć arytmie.
Program KOS-Zawał powinien być realizowany obligatoryjnie w ośrodkach kardiologicznych, gdyż wciąż szwankuje u nas prewencja wtórna zawału serca.
21.04.2023