Aktualności
Nie ma już wątpliwości, że silne stresy, jakie wywołują zarówno katastrofy naturalne, jak również duże kryzysy gospodarcze, skutkują większą liczbą zawałów serca oraz zgonów. Raport na ten temat został zaprezentowany podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który niedawno odbył się w Barcelonie.
10.09.2014
1
We Francji drugiemu pacjentowi ze schyłkową niewydolnością serca wszczepiono nowej generacji stałe sztuczne serce o nazwie Carmat. Operację przeprowadzono 5 sierpnia w szpitalu Nantes.
10.09.2014
Opieka zdrowotna w Polsce w 2013 roku zgłosiła łącznie 8.300 wolnych miejsc pracy – wynika z raportu GUS. Ta stosunkowo niewielka liczba miejsc pracy jest zastanawiająca ze względu na wyraźny niedobór lekarzy w naszym kraju. Jak podaje OECD, w Polsce na 1 000 mieszkańców przypada 2,2 lekarza.
09.09.2014
7
Panie po menopauzie, które spożywają produkty zawierające potas, są w mniejszym stopniu narażone na udar i zgon z jego powodu. Rekomendowane przez WHO dzienne spożycie potasu wynosi ponad 3,5 mg. Jedynie 16,6 proc. badanych kobiet udawało się sprostać tym zaleceniom...
09.09.2014
NFZ nie będzie już podpisywał z lekarzami umów dających im prawo wystawiać pacjentom recept na leki refundowane. Tę ważną zmianę minister zdrowia proponuje w projekcie nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Mimo że dotyczy on informatyzacji szpitali, zmienia również ustawę refundacyjną.
09.09.2014
6
81 proc. Polaków twierdzi, że odżywia się zdrowo. Polacy są też coraz uważniejszymi konsumentami – 69 proc. często sprawdza datę ważności i skład produktów. Jemy regularnie - 82 proc. Polaków spożywa minimum trzy posiłki dziennie – wynika z sondażu CBOS.
07.09.2014
Pacjentowi, który zostaje przyjęty na dany oddział, szpital ma obowiązek bezpłatnego zapewnienia leków i wyrobów medycznych nie tylko w celu leczenia schorzenia będącego przyczyną hospitalizacji, ale także innych schorzeń współistniejących. Przypomina o tym Rzecznik Praw Pacjenta na swojej stronie internetowej.
05.09.2014
7
Naukowcy zajęli się losami tanatomikrobiomu – armii mikroorganizmów, które przejmują nasze narządy po śmierci, gdy nie działa już układ odpornościowy. Dokładne badania nad tanatomikrobiomem i kolonizowaniem zwłok przez bakterie mogą pomóc patologom w ustaleniu godziny zgonu, a także miejsca, w którym leżało ciało oraz wpływu procesów rozkładu na otoczenie. Aby badać rozkład ciał w izolacji, prof. Peter Noble pobierał próbki z różnych narządów wewnętrznych (wątroby, śledziony, mózgu i serca) zwłok 11 osób. Chodziło o ustalenie, ile czasu zabiera bakteriom dotarcie po śmierci do konkretnego narządu, a także...
04.09.2014