Aktualności
W większości krajów europejskich spada liczba zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych, nadal jednak rosną koszty tych schorzeń – poinformowano na konferencji Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, która rozpoczęła się w niedzielę w Barcelonie.
03.09.2014
Nawet o 40 proc. można zmniejszyć ryzyko zarówno zawału serca jak i udaru mózgu, codziennie spożywając owoce. To kolejne wyniki badań potwierdzające, jak ważna jest dieta w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. Nowością jest, że przeprowadzono je na grupie ponad 450 tys. Chińczyków zamieszkałych w dziesięciu różnych regionach kraju. Obserwacje prowadzono przez 7 lat.
03.09.2014
Picie wina, zarówno czerwonego, jak i białego, zmniejsza ryzyko zawału serca wyłącznie u osób, które są aktywne fizycznie – powiedział prof. Milos Taborsky z Czech podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Barcelonie. Czeski kardiolog powołał się na przeprowadzone przez niego tzw. randomizowane badania dotyczące korzystnego wpływu wina na zdrowie.
03.09.2014
1
Antybiotyk o nazwie klarytromycyna – szeroko stosowany w leczeniu powszechnych infekcji bakteryjnych – ma związek z wyższym ryzykiem zgonu z powodów zaburzeń pracy serca – wykazało badanie, które publikuje czasopismo „British Medical Journal”. Ryzyko to jest jednak małe.
02.09.2014
Czwarty rok z rzędu Polki w Wielkiej Brytanii są liderkami w liczbie rodzonych dzieci. "Jeśli na świat na emigracji przychodzą dzieci bardzo trudno jest wrócić do kraju" – wskazuje prof. Krystyna Iglicka, demograf, rektor Uczelni Łazarskiego i wiceprezes PRJG. "Dzieci zakotwiczają na emigracji. Wydaje się, że większość naszych emigrantów jest już dla nas stracona" - dodaje Marcin Galent, badacz emigracji z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
02.09.2014
2
Lekarze z Centrum Badawczo-Rozwojowego Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej naprawili u 61-letniego chorego zastawkę mitralną, używając podczas zabiegu modelu serca z drukarki 3D. Trójwymiarowy model serca odpowiadający jego rzeczywistym rozmiarom ułatwia przygotowanie do zabiegu. "To tak, jakbyśmy (...) nie tylko obejrzeli serce chorego ze wszystkich stron, ale również go dotykali. Komfort przygotowań jest ogromny" - mówi prof. Paweł Buszman, prezes PAKS.
02.09.2014
63 nowe produkty, w tym lek dla pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, znalazły się na nowej liście refundacyjnej, która zacznie obowiązywać od poniedziałku 1 września.
31.08.2014
Podczas kilkugodzinnego lotu najlepiej co godzinę wstawać z fotela. Długie unieruchomienie podczas lotu lub jazdy autokarem może się skończyć śmiertelnym zatorem w płucach.
31.08.2014