Aktualności
W operacjach na otwartym sercu uzyskuje się prawie dwukrotnie lepsze wyniki, kiedy wykonywane są one dopiero po południu, a nie rano – wynika z badań opublikowanych przez pismo „Lancet”.
31.10.2017
NFZ wprowadza programy opieki koordynowanej, ale początki są ciężkie. Fundusz – jak wynika z naszych informacji – zawarł umowy na kompleksową opiekę po zawale tylko z 24 placówkami w skali całego kraju. Część regionów nadal jest jej pozbawiona.
30.10.2017
1
Mój szef mówił: "Jeżeli wiesz, że pacjent na pewno umrze, to go zoperuj, bo może się uda. Zawsze to dla niego szansa na przeżycie". Tylko jak ocenić, czy ktoś na pewno umrze? - opowiada prof. Andrzej Bochenek, kardiochirurg.
23.10.2017
Im dłużej powstrzymujemy się od picia alkoholu, tym niższe mamy ryzyko wystąpienia najczęstszej arytmii serca, tj. migotania przedsionków - wynika z badania, które publikuje pismo „PLOS ONE”.
20.10.2017
Zwiększenie ekspresji genu CCND2 stymuluje proliferację komórek budujących mięsień sercowy po zawale - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Circulation Research".
19.10.2017
Pierwsze w Polsce zabiegi żylnej ablacji alkoholowej arytmii komorowej przeprowadził w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego w Poznaniu amerykański specjalista prof. Miguel Valderrábano z zespołem kardiologów-elektrofizjologów poznańskiego Uniwersytetu Medycznego.
18.10.2017
Amorficzny lek o dwojakim działaniu: obniżający poziom "złego" cholesterolu oraz obniżający ciśnienie tętnicze krwi – opatentowali właśnie naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego. W jego skład wchodzą dwie substancje czynne, które do tej pory podawano w osobnych tabletkach.
Różnego rodzaju implanty stosowane u dzieci stwarzają wyjątkowe wyzwanie – zwykle trzeba je wymieniać w miarę wzrostu dziecka. Ten wynalazek jest inny.
12.10.2017