Aktualności

27.02.2018
Mamy nierealistyczne wyobrażenia o resuscytacji, wykazały badania w USA. Aż 75 proc. badanych sądzi, że po nagłym zatrzymaniu krążenia może ona uratować człowieka. Tymczasem zwykle krążenie udaje się przywrócić jedynie 10 proc. ludzi.
27.02.2018
Hakowanie aparatów serca jest możliwe, ale...
22.02.2018
2
Zhakowanie rozruszników serca lub konwerterów-defibrylatorów jest teoretycznie możliwe. Chodzi o nowej generacji zdalnie sterowane i monitorowane aparaty, a także o te, które można regulować z zewnątrz bez potrzeby ich wyjmowania z ciała chorego. Są one stosowane coraz częściej, stąd dyskusje o tym, jak bardzo są bezpieczne. Zdalnie można je przeprogramować, a także zablokować albo zakłócić przekazywanie do nich sygnałów.
Do 9 mln zł potrzeba na dziecięce protezy serca
21.02.2018
Od 6 do 9 mln zł w ciągu trzech lat potrzeba na wyprodukowanie w wersji klinicznej protez serca dla dzieci – szacuje Jan Sarna, dyrektor prowadzącej prace nad tymi urządzeniami Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Z. Religi w Zabrzu.
Zaproszenie do dyskusji
16.02.2018
Chciałbym rozpocząć w najbliższym czasie debatę ogólnonarodową o służbie zdrowia dotyczącą perspektywy 20-, 30-letniej - powiedział w czwartek (15 lutego) minister zdrowia Łukasz Szumowski. Podkreślił, że chodzi o to, czego oczekują Polscy, jakie mają priorytety.
16.02.2018
Nanomuchołówka oczyszcza krew z bakterii
08.02.2018
Miniaturowe „pułapki”, inspirowane budową chwytających owady liści rośliny zwanej muchołówką, mogą wychwytywać przepływające obok bakterie podczas dializy – informuje pismo „Nature Communications”.
Hałas może inicjować choroby serca
06.02.2018
Zdaniem naukowców, hałas drogowy, lotniczy, przemysłowy i szynowy zwiększa ryzyko wielu chorób serca, m.in. dusznicy bolesnej. Sprawdź, w jaki jeszcze sposób hałas środowiskowy upośledza organizm człowieka?
Gibkie krwinki czerwone
02.02.2018
Specyficzna budowa sprawia, że czerwone krwinki mogą zmieniać swój kształt i przeciskać się przez bardzo wąskie naczynia. To ważne dla medycyny odkrycie było możliwe dzięki postępom w mikroskopii.
Sejmowa komisja o zobowiązanych do zachowania tajemnicy o zdrowiu pacjenta
25.01.2018
Sejmowa Komisja ds. Petycji zarekomendowała Ministerstwu Zdrowia zapoznanie się ze stanowiskiem Biura Analiz Sejmowych w sprawie bardziej precyzyjnego określenia kręgu osób zobowiązanych do zachowania tajemnicy na temat stanu zdrowia pacjenta.