Aktualności

Arytmogenna kardiomiopatia u sportowców
18.04.2023
Arytmogenna kardiomiopatia prawej komory (ARVC) to najczęstsza przyczyna nagłych zgonów u sportowców w Europie. Choroba ta zwykle ujawnia się u młodych, pozornie zdrowych dorosłych - ostrzegają eksperci z okazji Tygodnia dla Serca, który potrwa do 24 kwietnia.
Personalizacja poprawi skuteczność leczenia
12.04.2023
Spersonalizowane dobieranie leku dla pacjentów z nadciśnieniem tętniczym może poprawić efekty ich leczenia. To wynik badania szwedzkich naukowców, którzy przeprowadzili badanie na 280 pacjentach z tym schorzeniem.
Otyłość uwarunkowana genetycznie mniej groźna dla serca
11.04.2023
Ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych jest niższe u osób otyłych, które mają genetyczną predyspozycję do wysokiego BMI, niż u osób otyłych głównie z powodu czynników środowiskowych, takich jak styl życia.
Innowacyjna operacja w Instytucie Chorób Serca
04.04.2023
Specjaliści z Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, pierwsi w Polsce, wszczepili pacjentowi pompę Impella 5.5 – nowoczesne urządzenie odciążające i wspomagające pracę serca.
Pierwszy pacjent w ramach Krajowej Sieci Kardiologicznej
04.04.2023
W poradni szpitala im. Jonschera w Łodzi, pierwszy chory został włączony do Krajowej Sieci Kardiologicznej za pomocą specjalnej aplikacji przeznaczonej do kwalifikowania i monitorowania ścieżki pacjenta - podał łódzki NFZ.
Hałas drogowy a wzrost ciśnienia krwi
30.03.2023
Badanie naukowe wskazuje, że hałas ruchu ulicznego wiąże się ze zwiększonym ryzykiem nadciśnienia tętniczego. Im hałas jest większy i dłuższy, tym ryzyko zachorowania jest większe.
Sprawność fizyczna zmniejsza zagrożenie nadciśnienia
27.03.2023
Wynik badania trwającego 29 lat pokazuje, że wysoki poziom sprawności zmniejsza ryzyko spowodowanej chorobami układu krążenia śmierci u mężczyzn z nadciśnieniem.
Zakład Fizjologii Klinicznej CMKP w europejskiej sieci naukowej COST CARDIOPROTECTION
26.03.2023
Zakład Fizjologii Klinicznej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego został uczestnikiem Europejskiego Programu Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych (COST).