Aktualności
W ciągu dwóch godzin od silnego przypływu złości ryzyko zawału serca jest wyższe niż zwykle o 8,5 raza. Silny atak lęku zwiększa ryzyko zawału aż 9,5-krotnie.
05.03.2015
Według finlandzkich badań, przeprowadzonych na reprezentatywnej grupie mężczyzn, prawdopodobieństwo zawału serca jest o 22 proc. mniejsze u osób korzystających z sauny dwa do trzech razy w tygodniu niż u saunowych abstynentów. Ryzyko to spada jeszcze o 63 proc. w przypadku mężczyzn uczęszczających do sauny cztery do siedmiu razy na tydzień.
04.03.2015
Spędzanie przed ekranem telewizora lub komputera ponad dwóch godzin dziennie zwiększa ryzyko nadciśnienia u dzieci o 30 proc. Naukowcy przyjrzeli się danym pochodzącym z trwających dwa lata badań, które dotyczyły ponad 5,2 tys. dzieci...
26.02.2015
NFZ przepłaca za wiele świadczeń onkologicznych, ale Agencja Taryfikacji zmianę wycen zaczęła od psychiatrii. Jednocześnie tajemnicą poliszynela jest, że w dużym szpitalu, aby zrównoważyć nieopłacalne oddziały, dobrze jest mieć okulistykę i kardiologię. "Te świadczenia są wycenione kilkakrotnie wyżej niż koszt ich wykonania. Nie wiadomo w ogóle, z jakiej przyczyny" - twierdzi Krzysztof Łanda z fundacji Watch Health Care.
24.02.2015
4
Jeszcze 20 lat temu połowa zawałów kończyła się zgonem, teraz jest to 8 do 10 proc. – wskazuje dyrektor WIM gen. Grzegorz Gielerak, wyjaśniając, że to efekt m.in. postępu w kardiologii, szczególnie technologicznego, np. w zakresie metod obrazowania oraz leczenia.
22.02.2015
Projekt ustawy o zdrowiu publicznym jest już gotowy; prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu trafi do konsultacji społecznych, a po kolejnych 30 dniach do Sejmu - poinformowała premier Ewa Kopacz. Ustawa o systemie zdrowia publicznego ma zintegrować działania na rzecz zdrowia, prowadzone obecnie przez wiele instytucji...
18.02.2015
4
Stulatkowie z woj. śląskiego, u których ciśnienie skurczowe mieściło się w przedziale łagodnego nadciśnienia tętniczego, byli bardziej samodzielni w codziennych czynnościach i w lepszej kondycji umysłowej – wykazali naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
12.02.2015
Zespół złamanego serca to jednostka chorobowa, z którą mamy do czynienia, gdy jakiś silny czynnik emocjonalny, np. stresujące rozstanie, śmierć współmałżonka, zdiagnozowanie groźnej choroby lub duże problemy finansowe, powodują objawy podobne do zawału serca. Innymi słowy, jest to grupa symptomów charakterystycznych dla ostrej niewydolności serca, nie mająca jednak podłoża fizjologicznego (miażdżycowego)...
12.02.2015