Aktualności
Pionierski zabieg ablacji arytmii lewoprzedsionkowej u ciężarnej bez użycia promieniowania rentgenowskiego wykonali z powodzeniem lekarze I Oddziału Kardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego (GCM) w Katowicach, kierowani przez prof. Katarzynę Mizię-Stec.
Były minister zdrowia, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca (ŚCCS) prof. Marian Zembala został prezesem-elektem Europejskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów (EACTS) podczas dorocznego zjazdu tej organizacji, trwającego od 1 do 5 października w Barcelonie. Poinformowało o tym we wtorek ŚCCS.
04.10.2016
1
Specjaliści twierdzą, że niesterydowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, naproksen i diklofenak, mogą zwiększać ryzyko niewydolności serca. O badaniach poświęconych temu tematowi informuje „BMJ”.
30.09.2016
Dzięki usunięciu fragmentu nerwu trzewnego stan chorej na ciężką niewydolność serca znacząco się poprawił – może swobodnie oddychać i chodzić nawet po schodach. Pierwsze takie operacje - łączące chirurgię z kardiologią wykonano w czeskiej Pradze i we Wrocławiu.
23.09.2016
W sprawie donacji narządów potrzeba nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale też więcej empatii – podkreślił dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Marian Zembala. Przypomniał, że w Polsce pobiera się wciąż niewiele narządów w przeliczeniu na mieszkańca.
20.09.2016
Lekarz kardiochirurg leczący małego Maćka, rozmawiając o kolejnych operacjach chłopca, podpowiedział rodzicom, że w przygotowaniu i zaplanowaniu zabiegów pomógłby trójwymiarowy model serca. Takie modele przygotowują np. lekarze w USA. Ponieważ nie było czasu, ojciec dziecka, sam będący programistą, postanowił wziąć płytę z badaniem tomograficznym serca i samodzielnie taki model w 3D wygenerować.
20.09.2016
1
Nyskiej filii Polsko-Amerykańskich Klinik Serca grozi zamknięcie. Klinika nie dostała 11 mln zł za ubiegłoroczne nadwykonania. Jej szefowie zapowiadają, że będzie działała tylko do końca października.
18.09.2016
Przy ocenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych powinno się uwzględniać nie tylko czynniki biologiczne i styl życia, ale też status społeczno-ekonomiczny pacjenta, tj. jego zarobki, poziom wykształcenia oraz to, czy posiada współmałżonka – przekonują kardiolodzy. Eksperci mówili o tym podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC), który w sierpniu odbywał się w Rzymie.
16.09.2016
1