Aktualności

Naukowcy: więcej zawałów serca po zmianie czasu z zimowego na letni
25.03.2022
2
Statystyki wskazują, że w poniedziałek po zmianie czasu z zimowego na letni odnotowuje się więcej zawałów serca, a w całym tygodniu zwiększenie liczby wypadków komunikacyjnych. Organizm człowieka potrzebuje minimum trzy doby, by przyzwyczaić się do zmiany - podaje Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu.
Gorzów Wlkp.: Szpital Wojewódzki uruchomi kardiochirurgię
25.03.2022
Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. zamierza uruchomić oddział kardiochirurgii mimo braku kontraktu z NFZ na tego typu usługi medyczne. Lecznica będzie finansowała oddział ze swojego budżetu do czasu uzyskania tegoż kontraktu – poinformowała rzeczniczka gorzowskiego szpitala Aleksandra Szymańska.
Aplikacja do obliczania genetycznego ryzyka zawału serca
18.03.2022
Naukowcy ze Scripps Research institute w San Diego (USA) opracowują aplikację na smartfony do obliczania genetycznego ryzyka zawału serca - informuje pismo „ Digital Medicine“.
Nadciśnienie w młodym wieku ma związek ze zmianami w mózgu w wieku średnim
07.02.2022
Wysokie ciśnienie tętnicze u młodych dorosłych, w wieku 20-40 lat, jest związane ze zmianami w mózgu w średnim wieku – wynika z badania, które będzie zaprezentowane na Międzynarodowej Konferencji nt. Udaru Mózgu w Nowym Orleanie.
Spożycie soli wpływa na przepływ krwi w mózgu
15.11.2021
Około 50–60 proc. przypadków nadciśnienia tętniczego ma związek z nadmierną konsumpcją soli. Jeśli regularnie przyjmujemy jej duże ilości, w naszym mózgu następuje hiperaktywacja neuronów wazopresynowych, co może prowadzić do niedotlenienia i uszkodzeń tkanek.
Kwasy omega-3 mogą zwiększać ryzyko migotania przedsionków
07.10.2021
1
Wyniki wskazują, że to, w jakim stopniu suplementy z kwasami omega-3 przyczyniają się do zwiększenia ryzyka migotania przedsionków, zależy od dawki.
Terapia hipotensyjna: dodatkowy lek czy zwiększenie dawki?
07.10.2021
W praktyce klinicznej istnieją dwa podejścia do zintensyfikowania leczenia nadciśnienia tętniczego w przypadku niezadowalających efektów dotychczasowej terapii.
Picie odpowiedniej ilości wody chroni serce
24.08.2021
Jak przypominają naukowcy, oficjalne zalecenia mówią o wypijaniu 1,6–2 litrów płynów dziennie przez kobiety i 2–3 litrów przez mężczyzn.