Aktualności

Kardiochirurdzy z WUM wszczepili sztuczną komorę serca nowej generacji
22.09.2022
1
Prof. Mariusz Kuśmierczyk wraz z zespołem kardiochirurgów dokonał pierwszego na WUM wszczepienia sztucznej komory serca nowej generacji Heartmate 3. Takie aparaty są coraz częściej stosowane docelowo – zamiast transplantacji serca.
Poziom tlenu we krwi można mierzyć smartfonem
21.09.2022
Wbudowane w smartfon aparat oraz świecąca dioda pomóc mierzyć poziom tlenu we krwi w warunkach domowych – informuje pismo npj Digital Medicine.
Naukowcy: Dorośli z ADHD mają wyższe ryzyko chorób układu krążenia
18.09.2022
Obszerne badanie wskazało, że dorosłe osoby cierpiące na ADHD mają podwyższone ryzyko zawału, udaru i innych chorób układu sercowo-naczyniowego. Dodatkowo zagrożenie rośnie przy jednoczesnej obecności innych zaburzeń psychicznych, głównie związanych z jedzeniem i nadużywaniem szkodliwych substancji.
Duński zakaz tłuszczów trans ratuje życie
08.09.2022
Zakaz stosowania izomerów trans kwasów tłuszczowych w produkcji żywności spowodował w Danii spadek liczby zgonów na choroby układu krążenia – wynika z nowych badań, które publikuje pismo „PNAS”.
Opole: Innowacyjna metoda leczenia chorób serca
06.09.2022
Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klicznicznego w Opolu opracowali nową, małoinwazyjną metodę zamykania tętnicy dla dostępu podobojczykowego. Jak informuje placówka, opis metody i demonstracja wideo zostały opublikowane w amerykańskim czasopiśmie „JACC Cardiovascular Interventions”.
Prof. Kuśmierczyk: sztuczne komory serca coraz częściej wszczepia się docelowo, a nie w oczekiwaniu na przeszczep
29.08.2022
1
Do niedawna sztuczne komory wszczepiano u pacjentów oczekujących na dawcę serca i przeszczep, coraz częściej jednak wykorzystuje się je docelowo, do końca życia pacjenta – powiedział prof. Mariusz Kuśmierczyk.
Badanie: Medyczna marihuana może w niewielkim stopniu zwiększać ryzyko zaburzeń rytmu serca
29.08.2022
Medyczna marihuana stosowana w terapii bólu przewlekłego może w niewielkim stopniu zwiększać ryzyko zaburzeń rytmu serca – wynika z badania duńskich naukowców, które zaprezentowano na kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC).
Badanie: Palenie szkodzi sercu bardziej niż sądzono
26.08.2022
Serca palaczy mają grubsze ściany oraz mniejszą objętość lewej komory - i z tego powodu słabiej pompują krew. Na szczęście, po zaprzestaniu palenia, do pewnego stopnia mogą poprawić sprawność.