Aktualności
Niemal dwukrotnie co roku podwaja się liczba wszczepień podskórnych urządzeń defibrylujących. To uznana i powszechna metoda zapobiegania nagłym zgonom sercowym – zapewnia dr hab. Maciej Kempa z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Do niedawna prawie połowa chorych z bólem w klatce piersiowej otrzymywała wynik prawidłowej koronarografii. To się zmieniło wraz z upowszechnieniem tzw. diagnostyki mikrokrążenia wieńcowego – stwierdza dr hab. n. med. Łukasz Kołtowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Najczęstszą arytmią serca u dzieci są tzw. napadowe częstoskurcze nadkomorowe, odczuwane jako kołatanie serca – tłumaczą eksperci z okazji nowej odsłony kampanii edukacyjnej „Akcja Ablacja – Dzieci”. Zapewniają, że zaburzenia te można skutecznie leczyć.
29.06.2022
Jednymi z najgroźniejszych powikłań zabiegów implantacji kardiologicznych urządzeń wszczepialnych są zakażenia. Mogą występować one u kilku procent pacjentów ze stymulatorami i kardiowerterami-defibrylatorami serca w ciągu całego ich życia – twierdzi dr hab. n. med. Maciej Kempa.
17.06.2022
Po pandemii mamy dług zdrowotny w kardiologii i onkologii. Musimy go jak najszybciej spłacić - powiedział w trakcie rozmowy na antenie Radiowej Trójki, Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.
Kolchicyna, powszechnie stosowany lek na dnę moczanową, znacznie poprawiła wskaźniki przeżycia hospitalizowanych pacjentów z pogarszającą się niewydolnością serca – informuje pismo „Clinical Cardiology”.
Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że niemal 10 mln dorosłych Polaków ma nadciśnienie tętnicze. Nieleczone może prowadzić do m.in. udarów, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca i niewydolności nerek.
19.05.2022
Zespół z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu przeprowadził innowacyjne zabiegi małoinwazyjnego usunięcia wegetacji z serca, w tym pierwszy w Polsce zabieg na natywnej zastawce trójdzielnej.