Kilka tygodni temu zmarło dziecko, które mogła uratować wewnątrzmaciczna operacja serca. Takie zabiegi prowadzono w Polsce tylko na oddziale założonym przez prof. Romualda Dębskiego w warszawskim Szpitalu Bielańskim. Ostatni wykonano pół roku temu i więcej ich nie będzie.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:
niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że niemal 10 mln dorosłych Polaków ma nadciśnienie tętnicze. Nieleczone może prowadzić do m.in. udarów, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca i niewydolności nerek.
Zespół z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu przeprowadził innowacyjne zabiegi małoinwazyjnego usunięcia wegetacji z serca, w tym pierwszy w Polsce zabieg na natywnej zastawce trójdzielnej.
Zabiegi kardioneuroablacji to nowa metoda dająca szansę na wyleczenie dzieci z utratami przytomności bez konieczności wszczepiania stymulatora serca. Pierwsze takie zabiegi wykonano już w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
55-letni mężczyzna ze stwierdzanym od 4 lat nadciśnieniem tętniczym zgłosił się na wizytę kontrolną. Chory obecnie leczony jest walsartanem (160 mg 1 × dziennie).
W przedstawionej pracy ukazano dwa różne oblicza bradyarytmii przy stwierdzanym obturacyjnym bezdechu sennym, co warunkowało różnice w dalszym postępowaniu terapeutycznym