Jak wynika z nowej analizy, mniej osób, niż wcześniej informowano, doznaje udarów mózgu w wyniku Covid-19, jednak wydają się one bardziej niebezpieczne.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:
niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Niemal dwukrotnie co roku podwaja się liczba wszczepień podskórnych urządzeń defibrylujących. To uznana i powszechna metoda zapobiegania nagłym zgonom sercowym – zapewnia dr hab. Maciej Kempa z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Do niedawna prawie połowa chorych z bólem w klatce piersiowej otrzymywała wynik prawidłowej koronarografii. To się zmieniło wraz z upowszechnieniem tzw. diagnostyki mikrokrążenia wieńcowego – stwierdza dr hab. n. med. Łukasz Kołtowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Najczęstszą arytmią serca u dzieci są tzw. napadowe częstoskurcze nadkomorowe, odczuwane jako kołatanie serca – tłumaczą eksperci z okazji nowej odsłony kampanii edukacyjnej „Akcja Ablacja – Dzieci”. Zapewniają, że zaburzenia te można skutecznie leczyć.
55-letni mężczyzna ze stwierdzanym od 4 lat nadciśnieniem tętniczym zgłosił się na wizytę kontrolną. Chory obecnie leczony jest walsartanem (160 mg 1 × dziennie).
W przedstawionej pracy ukazano dwa różne oblicza bradyarytmii przy stwierdzanym obturacyjnym bezdechu sennym, co warunkowało różnice w dalszym postępowaniu terapeutycznym