Podziel się z innymi:
2015-05-21

Nie obwiniaj genów

Źródło/Autor: Dziennik Gazeta Prawna

Istnienie chorób, do których predyspozycje są przekazywane genetycznie, nie sposób zanegować. Jednak większość przypadłości, które przypisujemy zwyczajowo „złym genom”, wcale od nich nie zależy. Już dr Cornelius de Langen w 1916 r. zaobserwował, że jego rodacy – Holendrzy – mają zdecydowanie wyższe stężenie cholesterolu we krwi niż Jawajczycy. Kiedy zbadał ten parametr, okazało się, że stężenie cholesterolu we krwi w obu grupach jest takie samo. Wniosek był prosty: to nie pochodzenie odpowiada za miażdżycę, tylko nasz styl życia...

Nie obwiniaj genów
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

Zarejestruj się

Przeczytaj także:
Prof. Filipiak: po wyeliminowaniu 5 czynników ryzyko zawału serca i udaru mózgu zmniejszyłoby się o 90 proc. (wywiad)
11.04.2025
Gdyby wyeliminować u każdego pacjenta pięć czynników ryzyka: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, cukrzycę, palenie papierosów oraz nadwagę lub otyłość – ryzyko zawału serca bądź udaru mózgu zmniejszyłoby się o 90 proc. – powiedział PAP prof. Krzysztof J. Filipiak, kardiolog.
Ekspert: mapujemy serce w 3D
31.03.2025
Dzięki nowatorskiemu urządzeniu po raz pierwszy w Polsce i w tej części Europy lekarze zmapowali serce w technice 3D i wykonali płaszczyznową elektroablację serca w celu wyeliminowania migotania jego przedsionków – przekazał PAP dr Jakub Baran, kierownik Pracowni Elektrofizjologii w Szpitalu Dzieciątka Jezus UCK WUM.
Rząd przyjął we wtorek uchwałę w sprawie aktualizacji programu chorób układu krążenia
12.03.2025
Rząd przyjął we wtorek uchwałę w sprawie aktualizacji Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032. Planowane zmiany dotyczą m.in. aktualizacji terminów i zakresu działań realizowanych w ramach tego programu.