Podziel się z innymi:
2015-01-19
Zmarnowana krew, zmarnowane pieniądze
Źródło/Autor:
Gazeta Wyborcza
Polska jest samowystarczalna, gdy chodzi o zaopatrzenie w krew i jej składniki - ma ponad 700 tys. aktywnych krwiodawców. Krew jest pobierana i przetwarzana zgodnie z najwyższymi standardami. Niestety, coraz więcej pobranej krwi się marnuje. W 2010 r. utylizowano 4,9 proc. zapasów, co odpowiadało średniej na świecie, choć nie w najwyżej rozwiniętych krajach. W 2013 r. marnowało się 7,4 proc. W sumie w ciągu czterech lat zutylizowano 275 tys. l krwi.
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp
do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także:
Gdyby wyeliminować u każdego pacjenta pięć czynników ryzyka: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, cukrzycę, palenie papierosów oraz nadwagę lub otyłość – ryzyko zawału serca bądź udaru mózgu zmniejszyłoby się o 90 proc. – powiedział PAP prof. Krzysztof J. Filipiak, kardiolog.
11.04.2025
Dzięki nowatorskiemu urządzeniu po raz pierwszy w Polsce i w tej części Europy lekarze zmapowali serce w technice 3D i wykonali płaszczyznową elektroablację serca w celu wyeliminowania migotania jego przedsionków – przekazał PAP dr Jakub Baran, kierownik Pracowni Elektrofizjologii w Szpitalu Dzieciątka Jezus UCK WUM.
31.03.2025
Rząd przyjął we wtorek uchwałę w sprawie aktualizacji Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032. Planowane zmiany dotyczą m.in. aktualizacji terminów i zakresu działań realizowanych w ramach tego programu.
12.03.2025